Vítejte na portálu Uroweb.cz

Projekt Uroweb.cz je webový portál určený všem, kteří se zabývají nebo zajímají o urologické malignity. Jeho cílem je prezentace strategických dat a významu české urologie v léčbě urologických malignit, stejně jako hodnotná a využitelná elektronizace platných diagnostických a léčebných postupů a zavedení funkční regionální prezentace urologických pracovišť.
Vedle podrobných informací o epidemiologii, diagnostice a léčbě jednotlivých onemocnění vám nabízíme i interaktivni softwarové nástroje pro analýzu a vizualizaci epidemiologických dat. Díky nim máte ihned k dispozici epidemiologické analýzy zhoubných urologických onemocnění na regionální a národní úrovni, stejně jako jejich srovnání s mezinárodními daty. Interaktivní softwarové nástroje obsahují i knihovny chemoterapeutických režimů.
V obecněji orientovaných sekcích naleznete informace o datových zdrojích a registrech, z nichž data pro veškeré analýzy vycházejí, stejně jako např. seznam urologických pracovišť v ČR a odkazy na aktuální projekty zabývající se jednotlivými urologickými malignitami.
Novinky a zajímavosti
Archiv
Na nové možnosti především v druhé linii léčby metastazujícího světlobuněčného karcinomu ledviny upozornily sdělení v rámci v rámci Jihočeských onkologických dnů. V současné době do praxe vstupuje nový lék, který přináší další posun.
Na webu Uroweb.cz byly zveřejněny odhady počtu pacientů s uronkologickými diagnózami, kteří budou léčeni v roce 2013.
Renální karcinom, zejména je‑li diagnostikován v pokročilém stadiu, patřil před šesti lety k onemocněním s naprosto infaustní prognózou. Šlo totiž o nádor zpravidla s primární rezistencí ke standardní chemo‑ i radioterapii. Vzhledem k lokalizaci nádoru, chirurgická exstirpace ložiska či nefrektomie nepředstavuje v uspokojivém počtu případů terapeutický úspěch. Proto byla hala, kde se konalo symposium společnosti Pfizer při letošním ESMO, zaplněná do posledního místa.
Karcinom prostaty je charakteristický zvýšenou expresí prostatického specifického antigenu (PSA) a jeho zvýšeným přechodem z nádoru do krevního oběhu. Tým Deana Tanga z University of Texas se ve studii zveřejněné ve vědeckém časopisu Cell Stem Cell zabýval buňkami karcinomu prostaty s vysokou expresí PSA a buňkami, které mají expresi PSA na velmi nízké úrovni.
Podle studie publikované v NEJM byla u mužů s přerušovanou hromonální terapií rakoviny prostaty zjištěna stejná léčebná odpověď jako u kontinuální terapie. Velkou výhodou však byla lepší kvalita života vzhledem k menšímu výskytu problémů asociovaných s léčbou (močení, erekce).
Přehled studií zabývajících se léčbou nádorů ledvin, které byly prezentovány na ASCO 2012 v Chicagu, přináší článek v Medical Tribune.
Data v interaktivních analytických nástrojích byla aktualizována o údaje Národního onkologického registru z roku 2009.
Optimalizace léčby renálního karcinomu a Sutent jako „standard of care“ u tohoto onemocnění – to byl ústřední bod, kolem něhož se točilo satelitní symposium společnosti Pfizer na letošních Brněnských onkologických dnech.
Ani 11letá studie nepřinesla odpověď na otázku, zda výhody screeningu rakoviny prostaty převáží nad jeho riziky, a to navzdory faktu, že zcela jistě snižuje mortalitu tohoto onemocnění.
Před 10 tisíc odborníků z oblasti urologie a onkologie se sejde 24.–28. února 2012 v Paříži na 27. výročním kongresu Evropské urologické asociace (EAU).
Muži s mutací genu HOXB13, která je v celé populaci poměrně vzácná, mají podle studie publikované v New England Journal of Medicine 10krát až 20krát vyšší riziko, že onemocní dědičnou formou rakoviny prostaty.