Vítejte na portálu Uroweb.cz
Uroweb.cz je webový portál určený všem, kteří se zabývají nebo se zajímají o urologické malignity.
Cílem je: prezentace strategických dat a významu české urologie v léčbě urologických malignit, stejně jako hodnotná a využitelná elektronizace platných diagnostických a léčebných postupů a zavedení funkční regionální prezentace urologických pracovišť.
Uroweb.cz nabízí:
- informace o epidemiologii, diagnostice a léčbě onkourologických onemocněních,
- interaktivní softwarové nástroje pro analýzu a vizualizaci epidemiologických dat,
- epidemiologické analýzy zhoubných urologických onemocnění na regionální a národní úrovni,
- srovnání s mezinárodními daty,
- informace o datových zdrojích a registrech, z nichž data pro veškeré analýzy vycházejí,
- aktuální seznam urologických pracovišť v ČR,
- odkazy na projekty zabývající se urologickými malignitami.
Novinky a zajímavosti
Archiv
Evropská urologická asociace (EAU) a organizace Europa Uomo, evropská koalice proti rakovině prostaty, podepsaly dohodu o dlouhodobé spolupráci a partnerství při zvyšování informovanosti pacientů o urologických onemocněních.
Americký Úřad pro kontrolu potravin a léků (FDA) 19. října 2009 na svých webových stránkách oznámil, že schválil v pořadí šestou léčivou látku pro léčbu pokročilého karcinomu ledviny - pazopanib (obchodní název Votrient firmy GlaxoSmithKline). Jde o léčivo zasahující do procesu angiogeneze, tedy novotvorby nových cév, které vyživují rostoucí tumor. Mechanismem jeho účinku je inhibice receptorů pro vaskulární endoteliální růstový faktor (VEGF), podává se perorálně.
Prevence, osvěta, mezioborová spolupráce – to jsou asi nejčastější termíny, které se objevovaly v příspěvcích účastníků XX. kongresu České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. Není divu, vždyť oficiální téma kongresu, který proběhl 21. října na brněnském výstavišti, znělo „Prevence a časná diagnostika onkologických onemocnění v ordinaci praktického lékaře“.
Česká republika patří celosvětově k zemím s nejvyšší incidencí karcinomu ledvin; v číselném vyjádření jde o zhruba 25 až 30 případů na 100 tisíc obyvatel ročně, přičemž u mužů je výskyt téměř dvakrát častější než u žen. Podobně jako u jiných onkologických onemocnění je pro mnohé z těchto pacientů velkou nadějí biologická léčba.
Devět nových míst v lidském genomu, které mohou hrát úlohu při vzniku a vývoji rakoviny prostaty a až trojnásobně zvyšovat její riziko – to je výsledek dvou studií publikovaných v Nature Genetics.
Sexuálně přenosná nákaza bičenkou poševní (Trichomonas vaginalis) dvojnásobně zvyšuje riziko agresivní formy rakoviny prostaty a dokonce trojnásobně riziko úmrtí na tuto nemoc. To jsou závěry studie z Harvard School of Public Health (HSPH) a Brigham and Women’s Hospital publikované v Journal of the National Cancer Institute.
Vědci objevili spojitost mezi retrovirovou infekcí a rakovinou prostaty, která je v Evropě druhým nejčastějším typem zhoubného nádorového onemocnění u mužů.
Zavedení screeningu prostatického specifického antigenu (PSA) v USA přineslo za posledních 23 více než 1 milion mužů navíc, u nichž byla zjištěna a léčena rakovina prostaty. U většina z nich to však velmi pravděpodobně bylo následkem tzv. overdiagnosis*, jak říká nová studie publikovaná v Journal of the National Cancer Institute.
Podle španělské studie zveřejněné v British Journal of Cancer mohou látky obsažené v konopí zastavit růst nádoru prostaty. Vědci z univerzity v Alcale zkoumali vliv těchto účinných látek – kanabinoidů – na tři buněčné linie lidského karcinomu prostaty, konkrétně PC-3, DU-145 a LNCaP. Ukázalo se, že vazbou kanabinoidů na receptor CB2 dojde k zastavení dělení nádorových buněk.
V rámci boje proti rakovině prostaty a prevenci této zhoubné nemoci si pozornost určitě zaslouží dva projekty, které mají mnohé společné cíle - PREVENTIO a Europa UOMO CZ. Oba se zaměřují na informovanost české laické i odborné veřejnosti i pacientů s tímto onemocnění, a tím i na zlepšení včasného záchytu a léčby.
Svatoanenská kaple Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně se znovu otevírá široké veřejnosti. Zahajuje výstavou a unikátním projektem českého fotografa a dokumentaristy Jindřicha Štreita „Tichá nemoc“, která má upozornit na nebezpečí nejčastějšího zhoubného onemocnění mužské populace – rakoviny prostaty. Ve čtyřiceti převážně černobílých velkoformátových fotografiích jsou zachyceny životní příběhy pacientů, kteří onemocněli touto nemocí, z ní se vyléčili nebo jí naopak podlehli.
V současné době probíhá diskuze, zda je vhodné podávat finasterid mužům se zvýšeným rizikem rakoviny prostaty. Na jedné straně se totiž ukazuje, že tato látka opravdu zamezí vzniku nemoci u jednoho ze čtyř mužů, kteří ji dostanou, na druhé straně však ti muži, kteří navzdory užívání finasteridu rakovinou prostaty onemocní, mají údajně o 25 % vyšší riziko agresivní formy nemoci. Nové závěry z výzkumu Stanford University School of Medicine však naznačují, že lék jako takový agresivní formu nemoci nezpůsobuje, ale prostě jen usnadňuje její diagnózu.
Organizace Cancer Research UK a National Cancer Intelligence Network zveřejnily zprávu o rozdílech ve výskytu rakoviny v různých etnicích britské populace. Analýza vycházela z dat z různých onkologických registrů a dalších zdrojů za období 2002-2006 a přinesla zajímavé informace i z hlediska urologických malignit.
Klinické testy nové vakcíny proti zhoubnému nádoru ledvin začali provádět vědci na Masarykově univerzitě. Nová léčba by měla být díky využití vlastních obranných buněk pacienta vůči jeho organismu šetrnější a účinnější než současné standardní metody. V průběhu následujících tří let by mělo projít testy patnáct až dvacet lidí s tímto zhoubným onemocněním.
Jindřich Štreit zachytil příběhy pacientů s karcinomem prostaty Ojedinělý fotografický projekt nazvaný Tichá nemoc představil v rámci letošních Brněnských onkologických dnů přední český fotograf Jindřich Štreit.
Vědci z Van Andel Research Institute a Cleveland Clinic zjistili, že dva typy nádorů ledvin, které byly dosud považovány za rozdílná onemocnění, představují různé varianty stejné choroby.
Nádorové onemocnění prostaty lze s úspěchem léčit, když je odhaleno včas. A k tomu má přispět nový test. Je jednoduchý, rychlý a spolehlivý. Stačí k němu jen vzorek ejakulátu, který obsahuje prostatické tekutiny. A po jejich osvětlení speciálním testerem lze ihned zjistit přítomnost nádoru v prostatě.
Drobné bublinky tuku v moči obsahují molekuly, díky nimž by bylo možné předpovědět agresivní formu nádorového onemocnění prostaty, alespoň podle studie publikované v British Journal of Cancer.
Dutasterid (Avodart) je běžně užívaným přípravkem pro léčbu benigní hyperplazie prostaty. Nyní se ukazuje, že může výrazně snižovat riziko vzniku rakoviny prostaty u mužů, u nichž existuje zvýšené riziko této nemoci.
Testování nové vakcíny proti rakovině prostaty přineslo závratné výsledky. Jak oznámili vědcí na konferenci Americké urologické asociace v Chicagu, tuto vakcínu lze používat zároveň i jako lék, protože při pokusech pacientům s pokročilým stádiem této choroby prodloužil život v průměru o čtyři měsíce.
Pacientům se zhoubným nádorem ledvin může nově pomoci léčba vakcínami. V květnu začíná tříletá výzkumná studie s vybranými pacienty, kteří mají pokročilé stadium rakoviny ledvin.
Evropská urologická asociace (EAU) zvážila aktuální vědecké výstupy a informace vyplývající z randomizovaných screeningových studií rakoviny prostaty (Schröder et al, NEJM 2009). Na základě výsledků Evropské randomizované studie screeningu rakoviny prostaty (ERSPC) EAU zaujala ke screeningu rakoviny prostaty v Evropě oficiální stanovisko uvedené níže a doporučila lékařům a zdravotním úřadům uvedené kroky a postupy.
Sarcosin je schopen odlišit pomalu rostoucí, indolentní tumory od agresivních forem
Rakovina prostaty je nejčastějším zhoubným nádorem českých mužů. Za 40 let stoupl počet případů u nás šestinásobně, počet lidí, kteří na tuto chorobu zemřou, se ale zvýšil jen dvojnásobně. Je to důsledek lepších léčebných možností i osvěty.
Britští vědci ukázali, že screening rakoviny prostaty pomocí prostatického specifického antigenu (PSA) vede ke značnému nárůstu počtu nádorů diagnostikovaných v dřívějším, a tedy i snadněji léčitelném stadiu. Nicméně podle článku uveřejněného v časopisu British Journal of Cancer také hrozí případy „overdiagnosis“ (zvýšené incidence v důsledku zlepšeného záchytu časných stadií) rakoviny prostaty.
Americký Úřad pro kontrolu potravin a léků schválil everolimus (výrobce Novartis, komerční název Afinitor) k léčbě pokročilé rakoviny ledvin. Schválení přišlo po zveřejnění předběžných závěrů z klinické studie fáze III, která ukázala, že užívání Afinitoru zpozdilo růst a šíření nádorů ledvin přibližně o 5 měsíců, přičemž u pacientů, kteří tento lék nebrali, to byly pouze 2 měsíce.
Podle organizace Cancer Research UK je třeba dalšího výzkumu k pátrání po skutečných vlivech konzumace olejnatých ryb na riziko vzniku rakoviny prostaty u mužů. To je reakce na tvrzení amerických vědců, že může poskytovat ochranu před agresivní formou této nemoci.