ISSN 1804-6371
 
 

Další geny zodpovědné za vyšší riziko rakoviny prostaty odhaleny

Další krok k identifikaci mužů s vyšším rizikem vzniku rakoviny prostaty učinil tým vedený odborníky z Institute of Cancer Research a University of Cambridge. Vědci studovali geny téměř 60 tisíc mužů a našli v jejich genomu 7 nových oblastí, které za určitých okolností toto riziko zvyšují. Nacházejí se na chromozomech 2, 3, 5, 6, 12 a X a vždy se jedná o záměnu pouhého jednoho nukleotidu v dané oblasti genu (tzv. bodový polymorfismus – single nucleotide polymorphism).


Prof. Ros Eeles, vedoucí studie, uvedl, že nyní známe již 40 oblastí v lidském genomu, které kumulativně zvyšují riziko zhoubného onemocnění prostaty, a dohromady tvoří asi 25 procent dědičného rizika. „Bohužel ale stále nevíme, jestli ten který typ onemocnění vyžaduje časnější léčbu, nicméně na tomto neustále pracujeme. Prezentované výsledky nás však posouvají stále blíže ke dni, kdy budeme moc na základě genetického vyšetření stanovovat strategii screeningu a léčby.“

Mezi oblasti genů, které se podílejí na zvýšeném riziku, patří např. varianta genu ZBTB38 ležícího na chromozomu č. 3, který se podílí na kontrole buněčné smrti a také na výšce člověka. Už předchozí studie ostatně zaznamenaly vztah mezi tělesnou výškou a větším rizikem rakoviny prostaty.

Větší odpovědnost, než se původně myslelo, autoři studie přisoudili genu TERT na chromozomu 5. Tento gen je nejčastěji spojován s rakovinou plic, močového měchýře a varlat a na molekulárně biologické úrovni hraje roli v udržování délky chromozomů; jejich zkracování je také považováno za faktor související se vznikem rakoviny. Je nutné ovšem podotknout, že oblast genu zjištěná v této studii je jiná než u ostatních typů rakoviny, takže může být unikátní právě pro rakovinu prostaty.

Z dalších genů jmenujme např. FGF10, taktéž na 5. chromozomu, který je často aktivní u rakoviny prsu a zřejmě hraje roli v růstu normálních buněk prostaty, či CCHCR1 na chromozomu 6, který je spojován např. s psoriázou a rakovinou kůže.

Další informace

 

25.7.2011 IBA MU


Zpět

 
 

Mužík J., Dušek L., Babjuk M., Kubásek M., Fínek J., Petruželka L. Uroweb – webový portál pro analýzu a vizualizaci epidemiologie, diagnostiky a léčby urologických malignit [online]. Masarykova univerzita, Brno, 2024. [cit. 2024-03-29]. Dostupný z WWW: http://www.uroweb.cz. ISSN 1804-6371. Verze 1.6d.