ISSN 1804-6371
 
 

Nákaza bičenkou poševní zvyšuje riziko agresivní formy rakoviny prostaty

Sexuálně přenosná nákaza bičenkou poševní (Trichomonas vaginalis) dvojnásobně zvyšuje riziko agresivní formy rakoviny prostaty a dokonce trojnásobně riziko úmrtí na tuto nemoc. To jsou závěry studie z Harvard School of Public Health (HSPH) a Brigham and Women’s Hospital publikované v Journal of the National Cancer Institute.


Bičenka poševní. Zdroj: cs.wikipedia.org

Infekce bičenkou postihne každý rok na světě zhruba 174 000 lidí, přičemž tři čtvrtiny nakažených mužů o ní vůbec neví. Z hlediska prevence rakoviny prostaty se však jedná o velmi závažnou informaci, protože tento prvok vyvolává záněty, které mohou hrát ve vzniku a rozvoji tohoto onemocnění významnou roli.

Ve zmíněné studii byly analyzovány vzorky krve 673 mužů s rakovinou prostaty a výsledky byly srovnány se stejným množstvím mužů bez této diagnózy. Analýza ukázala, že infekce bičenkou znamená více než dvojnásobné riziko pokročilé rakoviny prostaty a téměř trojnásobné riziko úmrtí na tuto nemoc. „Zjištění, že existuje vztah mezi léčitelnou nákazou a rizikem agresivní a smrtelné formy rakoviny prostaty, je významné už jenom proto, že dosud známe jen velmi málo rizikových faktorů pro vznik agresivní formy rakoviny prostaty,“ říká Lorelei Mucci z HSPH, jedna z autorek studie.

Více informací najdete v publikaci:
Stark JR, et al. Prospective study of trichomonas vaginalis infection and prostate cancer incidence and mortality: Physicians' Health Study. J Natl Cancer Inst 2009; DOI: 10.1093/jnci/djp306.

16.9.2009 Zdroj: physorg.com


Zpět