ISSN 1804-6371
 
 

Látky obsažené v konopí mohou zastavit růst nádoru prostaty

Podle španělské studie zveřejněné v British Journal of Cancer mohou látky obsažené v konopí zastavit růst nádoru prostaty. Vědci z univerzity v Alcale zkoumali vliv těchto účinných látek – kanabinoidů – na tři buněčné linie lidského karcinomu prostaty, konkrétně PC-3, DU-145 a LNCaP. Ukázalo se, že vazbou kanabinoidů na receptor CB2 dojde k zastavení dělení nádorových buněk.


ilustrační foto - Zdroj: stock.xchng

Pro povrzení výsledků výzkumníci v dalších experimentech deaktivovali receptory CB2 na buňkách prostaty. I po působení kanabinoidů však v tomto případě buňky pokračovaly v dělení a růstu. Lze se tedy domnívat, že cílovým místem pro zastavení růstu a dělení nádorových buněk kanabinoidy je právě receptor CB2.

Nicméně odborníci zároveň varují pacienty před hromadným používáním drogy, neboť tento výzkum zatím pouze otevírá nové cesty k objevování potenciálních léčebných cílů a v žádném případě nelze říct, že by muži měli bojovat s rakovinou prostaty kouřením marihuany. Zmíněná studie však dává základ pro výzkum dalších potenciálně účinných látek pro léčbu rakoviny prostaty.

Více informací: Olea-Herrero et al. Inhibition of human tumour prostate PC-3 cell growth by cannabinoids R(+)-Methanandamide and JWH-015: Involvement of CB2. British Journal of Cancer 2009. Advance online publication, 18 August 2009

24.8.2009 Zdroj: Cancer Research UK


Zpět