ISSN 1804-6371
 
 

Jindřich Štreit zachytil příběhy pacientů s karcinomem prostaty

Jindřich Štreit zachytil příběhy pacientů s karcinomem prostaty Ojedinělý fotografický projekt nazvaný Tichá nemoc představil v rámci letošních Brněnských onkologických dnů přední český fotograf Jindřich Štreit.


Po celý rok s fotoaparátem sledoval příběhy pacientů s karcinomem prostaty, kteří přicházeli na Urologickou kliniku Fakultní nemocnice Olomouc. Výsledkem je působivý soubor fotografií zachycujících nemocné i zdravotníky. „Jindřich Štreit je skutečně mimořádně vnímavý pozorovatel. Málokdo má takový dar zachytit bolesti, obavy i naději v jediném záběru,“ uvedl na slavnostní vernisáži přednosta kliniky a iniciátor projektu doc. MUDr. Vladimír Študent, Ph.D.

„Když mě docent Študent s touto nabídkou oslovil, byla moje reakce poněkud rozpačitá. Říkal jsem si, jak mohu nafotografovat rakovinu prostaty, vždyť na těch chlapech není nic vidět,“ řekl Jindřich Štreit. „Shodou okolností v týdnu, kdy jsem se měl rozhodnout, dva moji přátelé podstoupili operaci prostaty a najednou mi toto téma bylo bližší. Při této práci jsem se setkal s muži, kteří se nechali jen preventivně vyšetřit a toto vyšetření dopadlo dobře, ale i s těmi, kteří přišli s pokročilým onemocněním. Bez důvěry a přátelství, které panují mezi docentem Študentem a jeho pacienty, bych se nikdy nedostal tak blízko. Je to pro každého muže skutečně velmi intimní záležitost. Platí to i pro mě, sám jsem se na olomoucké klinice s obavami podrobil vyšetření prostaty pro lehce zvýšenou koncentraci PSA,“ dodal.

Jedním z mužů, kteří nechali fotografa nahlédnout do svého soukromí, je prof. MUDr. RNDr. Vilím Šimánek, DrSc., z Ústavu lékařské chemie a biochemie olomoucké lékařské fakulty. „U mě bylo onemocnění diagnostikováno zcela náhodou, když jsem si šel přátelsky popovídat na urologickou kliniku. Pravdivě jsem odpověděl na jen tak mimochodem položenou otázku, kolik je mi vlastně let. Na to kolega Študent reagoval: Tak pojď, já tě vyšetřím. Pak už to k diagnóze směřovalo velmi rychle. Ztratil jsem nemocný orgán a některé jeho funkce, na straně zisků je to, že jsem se začal o tuto problematiku intenzivně zajímat, čehož výsledkem jsou dvě observační studie, které budou publikovány v prestižních časopisech,“ uvedl při slavnostní vernisáži prof. Šimánek.

9.6.2009 Zdroj: Medical Tribune 17/2009


Zpět