ISSN 1804-6371
 
 

Novou vakcínu proti rakovině prostaty lze použít i jako lék

Testování nové vakcíny proti rakovině prostaty přineslo závratné výsledky. Jak oznámili vědcí na konferenci Americké urologické asociace v Chicagu, tuto vakcínu lze používat zároveň i jako lék, protože při pokusech pacientům s pokročilým stádiem této choroby prodloužil život v průměru o čtyři měsíce.


Podle lékařů jde o zcela nový přístup k léčbě této nemoci. Přípravek s názvem Provenge "trénuje" imunitní systém pacienta, aby bojoval s nádorem. Je označován za "vakcínu", i když nemoc spíš léčí, než jí předchází. Vyrábí ho americká společnost Dendreon.

Studie zahrnovala 521 mužů, u nichž byla už rakovina v pokročilém stádiu a kteří nereagovali na standardní hormonální léčbu. Provenge dostávaly dvě třetiny z nich, ostatní dostávali placebo. Muži z první skupiny žili v průměru ještě 26 měsíců, muži z druhé 22 měsíců. Po třech letech žilo z první skupiny 32 a z druhé 23 procent pacientů.

Čtyři měsíce se nezdá moc, ale je to víc než tři měsíce, které poskytuje Taxotere, jediná chemoterapie, která je (v USA) pro muže v této situaci schválena, napsala agentura AP, která o nové léčbě informovala. Podle ní ještě stále zbývá zjistit, zda Provenge nemá vedlejší účinky, které by zabraňovaly jeho schválení americkým Úřadem pro potraviny a léky (FDA). Ten před dvěma lety toto rozhodnutí odložil a vyžádal si další důkazy bezpečnosti a účinnosti léku.

Rakovina prostaty je jeden z nejběžnějších druhů rakoviny u mužů. V České republice připadalo před 4 roky 97 případů na 100 000 mužů.

29.4.2009 Zdroj: Novinky.cz


Zpět