ISSN 1804-6371
 
 

Kapli v brněnské Fakultní nemocnici u sv. Anny otevírá Štreitova výstava o rakovině prostaty

Svatoanenská kaple Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně se znovu otevírá široké veřejnosti. Zahajuje výstavou a unikátním projektem českého fotografa a dokumentaristy Jindřicha Štreita „Tichá nemoc“, která má upozornit na nebezpečí nejčastějšího zhoubného onemocnění mužské populace – rakoviny prostaty. Ve čtyřiceti převážně černobílých velkoformátových fotografiích jsou zachyceny životní příběhy pacientů, kteří onemocněli touto nemocí, z ní se vyléčili nebo jí naopak podlehli.


 „Pohyboval jsem se mezi pacienty, rozhlížel se kolem sebe, hovořil s nimi, sledoval jejich příběhy. Viděl jsem muže, kteří přišli jen na vyšetření a rakovina se u nich nepotvrdila. Setkal jsem se ale i s těmi, jejichž onemocnění bylo odhaleno už v pokročilém stádiu. Měl jsem možnost sledovat řadu vyjímečných osobností, jak se po operaci vrátily k plnohodnotnému životu. Nahlédl jsem do světa tiché nemoci a tuto zkušenost chci předat dál“, říká fotograf Jindřich Štreit, který sám vyšetření prostaty podstoupil.

Prevenci pro muže není věnována taková pozornost, jakou by si jistě zasloužili, proto naše Urologické oddělení a Onkologicko-chirurgické oddělení pořádají za podpory VZP dne 30. 7. 2009 od 15.00 hod. ve Svatoanenské kapli Hansenovy budovy besedu k prevenci a léčbě tohoto závažného onemocnění, na kterou je zvána široká veřejnost. Zájemci si mohou zdarma nechat odebrat vzorek krve na PSA (prostatický specifický antigen), jehož hladina v krvi umožňuje odlišit zhoubné a nezhoubné onemocnění prostaty.

Výstava bude ke shlédnutí od 27. července do 11. srpna 2009 v pracovní dny od 9.00 hod do 16.00 hod, v sobotu v rámci pravidelně konané mše od 14.00 hod. do 15.30 hod. Na tuto bude navazovat od 13. srpna 2009 výstava akademického malíře Kristiana Kodeta – obrazy a grafiky.

27.7.2009 Zdroj: FN u sv. Anny


Zpět