ISSN 1804-6371
 
 

Rakovinu prostaty může odhalit jednoduchý test spermatu

Nádorové onemocnění prostaty lze s úspěchem léčit, když je odhaleno včas. A k tomu má přispět nový test. Je jednoduchý, rychlý a spolehlivý. Stačí k němu jen vzorek ejakulátu, který obsahuje prostatické tekutiny. A po jejich osvětlení speciálním testerem lze ihned zjistit přítomnost nádoru v prostatě.


Když je totiž ve žláze přítomen nádor, sníží se obsah citrátů v ejakulátu, což se právě dá snadno odhalit  testem založeným na luminiscenčních vlastnostech komplexů europia(III).

Při pozitivním výsledeku musí pacient podstoupit biopsii. Nicméně během tříminutového testu lze alespoň vyloučit ty jedince, kteří nádor v předstojné žláze nemají a kteří by bolestivé vyšetření biopsií podstupovali zbytečně.

„Tato technika by mohla vytvořit základ pro jednoduchý screening rakoviny prostaty, která by přitom mohla být využívána v ambulancích lékařů i v nemocnicích,“ tvrdí autor testu profesor David Parker z Durham University. Výhodou metody je i velmi nízký objem vzorku potřebný pro analýzu (několik mikrolitrů) a rychlost testu (do 5 min).

Technika nové diagnostiky byla popsána v odborném časopise Organic & Biomolecular Chemistry v článku "A europium luminescence assay of lactate and citrate in biological fluids" (Pal et al. Org. Biomol. Chem., 2009, 7, 1525 - 1528, DOI: 10.1039/b901251f)

21.5.2009 Zdroj: Novinky.cz, Organic and Biomolecular Chemistry


Zpět