ISSN 1804-6371
 
 

Genový test může pomoci rozpoznat neagresivní formu rakoviny prostaty

Rozpoznání agresivní a mírné formy rakoviny prostaty je klíčovým bodem při stanovení léčby této nemoci, který se ovšem dosud nepodařilo uspokojivě vyřešit. Díky tomu mnoho mužů podstupuje radikální zákrok spíše z „preventivních“ důvodů, ačkoliv by mohli být této nepříjemnosti i dalších vedlejších efektů (impotence, inkontinence) ušetřeni.


Jedna ze studií, která se tímto problémem v poslední době zabývala, se zaměřila na aktivitu genů CCP (cell cycle progression). Muži s vyšší mírou exprese těchto genů měli třikrát vyšší pravděpodobnost toho, že se u nich vyvine smrtelná forma rakoviny prostaty. Autoři z University of London věří, že pokud se výsledky potvrdí v rozsáhlejších klinických studiích, mohl by se test na aktivitu genů stát rutinním vyšetřením pro zjištění agresivní formy nemoci.

„Naše zjištění mají opravdu velký potenciál,“ konstatuje prof. Jack Cuzick, hlavní autor studie. „CCP geny jsou více exprimovány v rychle rostoucích a dělících se buňkách, takže můžeme nepřímo stanovit míru růstu buněk a tedy i agresivitu nádoru. Hladinu CCP lze již nyní použít k predikci přežití pacientů s rakovinou prsu, mozku a plic. Je velmi povzbudivé, že ji lze stejným způsobem aplikovat i u rakoviny prostaty, kde velmi nutně potřebujeme najít cestu, jak určit agresivitu nemoci.“

Zkoumané vzorky tkání prostaty pocházely od celkem 703 mužů s oběma variantami nemoci a byla v nich stanovena aktivita celkem 31 různých genů zapojených do regulace buněčného cyklu. Z toho pak bylo možné určit kombinace genů a hladin jejich exprese, z nichž lze identifikovat muže s vysokým a nízkým rizikem.

Zcela jistě zatím nejde o test pro rutinní použití. Bude ale zajímavé počkat na výsledky klinických studií, které by mohly pomoci vyřešit jeden z největších problémů v diagnostice a léčbě rakoviny prostaty. Na jedné straně totiž může mnoha pacientů zachránit život, na straně druhé jiným zase ušetřit zbytečnou operaci a související zdravotní následky.

Další informace

 

16.2.2011 Zdroj: Cancer Research UK


Zpět

 
 

Mužík J., Dušek L., Babjuk M., Kubásek M., Fínek J., Petruželka L. Uroweb – webový portál pro analýzu a vizualizaci epidemiologie, diagnostiky a léčby urologických malignit [online]. Masarykova univerzita, Brno, 2024. [cit. 2024-03-29]. Dostupný z WWW: http://www.uroweb.cz. ISSN 1804-6371. Verze 1.6d.